Dzień 11/12 Dni do Świąt – dzisiaj robimy ekstremalnie prosty tort korzenny z kremem który zawsze wychodzi na bazie serka typu Philadelphia. Na końcu rolki znajdziecie przepis i pełną listę składników. Nie wszyscy u nas są fanami piernika, ale korzenne ciasto już bardzo lubią także łapcie przepis. Składniki na biszkopt: – 5 jajek – 5 łyżek cukru – Łyżeczka sody oczyszczonej – Paczka przyprawy do piernika – 5 łyżek mąki – Mleko do nasączenia Składniki na krem: – 250 g śmietany 36% – 250 g serku typu Philadephlia – 130 g Danio Waniliowe Składniki na wiśniową frużelinę: – 300 g mrożonych wiśnie – 3 łyżki miodu – Paczka galaretki wiśniowej Przygotowanie biszkoptu: 1. Ubijanie masy jajecznej: * Ubij jajka z cukrem na sztywną pianę. 2. Dodawanie suchych składników: * W osobnej misce wymieszaj mąkę, sodę oczyszczoną i przyprawę do piernika. * Przesiej suche składniki do masy jajecznej i delikatnie wymieszaj szpatułką, aby nie zniszczyć piany. 3. Pieczenie: * Przełóż masę do formy wyłożonej papierem do pieczenia (np. tortownicy o średnicy 24 cm). * Piecz w temperaturze 180°C przez około 25-30 minut, aż biszkopt będzie sprężysty i suchy w środku (sprawdź patyczkiem). * Po wystudzeniu przekrój biszkopt na dwa blaty. Przygotowanie kremu: 1. Ubijanie śmietany: * Śmietanę 36% ubij na sztywno, uważając, aby jej nie przebić. 2. Dodanie serka i Danio: * Delikatnie połącz ubitą śmietanę z serkiem Philadelphia i Danio waniliowym, mieszając do uzyskania gładkiej konsystencji. Przygotowanie wiśniowej frużeliny: 1. Gotowanie wiśni: * W garnku podgrzej mrożone wiśnie z miodem, aż puszczą sok i zmiękną. 2. Dodanie galaretki: * Wsyp galaretkę wiśniową do gorących wiśni i dokładnie wymieszaj, aż całkowicie się rozpuści. * Odstaw frużelinę do lekkiego przestygnięcia. Składanie ciasta: 1. Nasączanie biszkoptu: * Dolny blat biszkoptu nasącz mlekiem. 2. Nakładanie kremu: * Rozsmaruj równomiernie połowę kremu na pierwszym blacie. 3. Dodanie frużeliny: * Na krem wyłóż frużelinę wiśniową. 4. Układanie kolejnych warstw: * Przykryj drugim blatem, nasącz go mlekiem, a następnie rozsmaruj resztę kremu. Dekoracja i podanie: Wierzch ciasta udekoruj wg uznania – np. Świeżymi owocami, rozmarynem, wiórkami czekolady, świeżymi wiśniami lub odrobiną cynamonu. Wstaw do lodówki na minimum 3 godziny, aby całość dobrze się schłodziła. Wskazówki: – Do kremu możesz dodać 3 łyżki cukru pudru jeśli preferujesz słodkie smaki. – Biszkopt z powodzeniem możesz nasączyć koniakiem lub wodą z cukrem zamiast mleka. – Jeśli masz mikser planetarny: możesz ubić krem cały na raz na wysokich obrotach do sztywnej masy. #12dnidoświąt#wigilia#tort#ciasto#piernik#święta#polskietradycje#gotowanie#przepisyświąteczne#świątecznystół#cookingideas#lekcjegotowania#food#foodie#foodtok
W osobnej misce wymieszaj mąkę, sodę oczyszczoną i przyprawę do piernika.
Przesiej suche składniki do masy jajecznej i delikatnie wymieszaj szpatułką, aby nie zniszczyć piany.
Pieczenie:
Przełóż masę do formy wyłożonej papierem do pieczenia (np. tortownicy o średnicy 24 cm).
Piecz w temperaturze 180°C przez około 25-30 minut, aż biszkopt będzie sprężysty i suchy w środku (sprawdź patyczkiem).
Po wystudzeniu przekrój biszkopt na dwa blaty.
Przygotowanie kremu:
Ubijanie śmietany:
Śmietanę 36% ubij na sztywno, uważając, aby jej nie przebić.
Dodanie serka i Danio:
Delikatnie połącz ubitą śmietanę z serkiem Philadelphia i Danio waniliowym, mieszając do uzyskania gładkiej konsystencji.
Przygotowanie wiśniowej frużeliny:
Gotowanie wiśni:
W garnku podgrzej mrożone wiśnie z miodem, aż puszczą sok i zmiękną.
Dodanie galaretki:
Wsyp galaretkę wiśniową do gorących wiśni i dokładnie wymieszaj, aż całkowicie się rozpuści.
Odstaw frużelinę do lekkiego przestygnięcia.
Składanie ciasta:
Nasączanie biszkoptu:
Dolny blat biszkoptu nasącz mlekiem.
Nakładanie kremu:
Rozsmaruj równomiernie połowę kremu na pierwszym blacie.
Dodanie frużeliny:
Na krem wyłóż frużelinę wiśniową.
Układanie kolejnych warstw:
Przykryj drugim blatem, nasącz go mlekiem, a następnie rozsmaruj resztę kremu.
Dekoracja i podanie: Wierzch ciasta udekoruj wg uznania – np. Świeżymi owocami, rozmarynem, wiórkami czekolady, świeżymi wiśniami lub odrobiną cynamonu. Wstaw do lodówki na minimum 3 godziny, aby całość dobrze się schłodziła.
Wskazówki:
Do kremu możesz dodać 3 łyżki cukru pudru jeśli preferujesz słodkie smaki.
Biszkopt z powodzeniem możesz nasączyć koniakiem lub wodą z cukrem zamiast mleka.
Jeśli masz mikser planetarny: możesz ubić krem cały na raz na wysokich obrotach do sztywnej masy.